15000 Psi API 6A 2" 1502 High Pressure FMC Plug Valve
Shaanxi FORUS Petroleum Machinery Equipment Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : 2" 1502 plug valve
Certification : API
Place of Origin : China
MOQ : 10 Sets
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Supply Ability : 1000 Sets Per Month
Delivery Time : 30 days
Packaging Details : Wooden Box
Product Name : PLUG VALVES
Standard Support : OEM
Size : 1"-3"
Temperature rating : -46℃-121℃
Working pressure : Working pressure:
Contact Now
API 6A 2" 1502 High Pressure FMC Type Plug Valve
Product description
cementing, fracturing, acidizing, coiled tubing and sand control. The plug valve provides three main models of 1"*2", 2" and 3 " inch bore for
standard and reverse flow. These valves are available in standard and H2S service from 6,000 to 15,000 psi and are available in a variety of popular
end connections including union, male and female pipe threads.
Design Features
international market
3. The plug has good sealing performance
Model
Vavle Model NSCWP Inner O.D. End Connection
SF 42-1"*2" 6000PSI 1" Threaded (2" LP)
SF 70-1"*2" 10000PSI 1" Threaded (2" LP)
SF 105-1"*2" 15000PSI 1" Threaded (2" LP)
SF 105-1"*2" 15000PSI 1" Fig 1502 Union M*F
SF 42-2"*2" 6000PSI 2" Threaded (2" LP, NU, EU)
SF 70-2"*2" 10000PSI 2" Threaded (2" LP, NU, EU)
SF105-2"*2" 15000PSI 2" Fig 1502 Union M*F
SF 70-3"*3" 10000PSI 3" Threaded (3" LP, NU, EU)
SF 105-3"*3" 15000PSI 3" Fig 1502 Union M*F
Product Tags:
High Pressure FMC Plug Valve
1502 fmc plug valve
15000 Psi plug valve fmc
Quality 15000 Psi API 6A 2" 1502 High Pressure FMC Plug Valve for sale
15000 Psi API 6A 2" 1502 High Pressure FMC Plug Valve Images